Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Bidovce - Košický kraj Hľadať
 
 

Obecné symboly

 

 

 

Erb obce Bidovce tvorí:

     V zelenom poli štítu strieborná /biela/ postava muža so zlatou /žltou/ sekerou, pri ňom strieborný /biely/ pes a oproti nemu bežiace dva strieborné /biele/ voly. V hornej časti strieborná /biela/ kosa so zlatou /žltou /násadou.

 

Štít: Neskorogotický

 

     Podkladom pre tento návrh bola pravdepodobne obecná pečať z prvej polovice 19. storočia. Odtlačok typária z roku 1840 je uložený v Krajinskom archíve v Budapešti v zbierke mestských a obecných pečatí / MOL Budapešť, V-5. Altenburger pecsétgyújtemény./ Na pečati s kruhopisom BÓÓD HELYSÉGE PETSETTYE 1840 / Pečať obce Bidovce 1840/ je vyobrazené pomerne zložité obecné znamenie: vpravo pod stromom stojaca mužská postava so sekerou, pred ním pes, oproti nemu bežiace dva voly a nad nimi vo vodorovnej polohe kosa. Vzhľadom na vek, autentickosť pečate a absenciu iného heraldického prameňa, odporúčam, aby z neho obec vychádzala v súčastnosti pri tvorbe vlastného erbu.

     Vyfarbenie návrhu bolo zvolené tak, aby zodpovedalo základnému heraldickému pravidlu pre používanie farieb a kovov, ako aj estgetickým nárokom. V návrhu je použitý neskorogotický štít, v obecnej a mestskej heraldike najčastejší.

    Tento návrh je iba ideovým námetom na základe rozboru známeno heraldického prameňa, pečate. Samotné výtvarné spracovanie erbu by malo potom zohľadniť v prvom rade hlavne tvar a podobu znamenia na pečati.

    

Ideový návrh: PhDr. Kónya Peter

Grafický návrh: firma L.I.M., Prešov

 


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka